Çanakkale Zaferi Türk tarihinin en şerefli sayfalarını dolduran bir zafer destanıdır. Şanlı Türk askerinin öz yurdunu korumak için şahlanan yaralı bir ulusun, sayı ve maddi açılardan üstünlüğü tartışılmaz olan düşmanlarını yenerek, onları felce uğrattığı bir savaştır.  Mustafa Kemal’in Anafartalar’da parlayan yıldızını 18 Mart’ın şafağı aydınlatmış; bu zafer, Türk’e, öz benliğini ulusal kimliğini bulma yolunu göstermiş, Türk bağımsızlık savaşının temelleri Çanakkale’nin sularında ve Conk Bayırı’nda atılmıştır. Üzerinde yaşadığımız  kutsal vatan topraklarını bizlere armağan eden, milletimizin varlığının, birliğinin ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, onlara şükranlarımızı sunuyoruz.
 
        18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yıl dönümü programı Atatürk Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni ile başladı. Çelenk koyma töreninden sonra Dikili Asri Mezarlığındaki Şehit Topçu Başçavuş Ercan ARIKAN ve Şehit Piyade Uzman Çavuş Aras KILIÇ'ın şehitlikleri ziyaret edilerek dualar okundu. Ardından Can Rüştü Tüfekçioğlu Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinin hazırladıkları programla Dikili Kültürevi’nde  devam etti. Törene Dikili Kaymakamı Sayın  Alper  Faruk GÜNGÖR, Belediye Başkanı Mustafa TOSUN,  Cumhuriyet Başsavcısı Ferdi BABA, Belediye Başkan Yardımcısı Çiğdem ELİBOL siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile daire müdürleri,  şehit yakınları ve gaziler, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı. Program çeşitli kategorilerde dereceye giren öğrencilerimize ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.
 
      İlçede yaşayan şehit yakınları ve gazilerle birlikte Dikili Öğretmenevi'nde öğle yemeği yendi. Yemeğe Dikili Kaymakamı Sayın Alper Faruk GÜNGÖR, Belediye Başkanı Sayın Mustafa TOSUN, Cumhuriyet Başsavcısı Ferdi BABA daire amirleri ve davetliler katıldı. Dikili Kaymakamı Sayın Alper Faruk GÜNGÖR yemeğin sonunda yaptığı konuşmasında şehit yakınlarına ve gazilere katılımları için teşekkür etti, kendilerine çok değer verdiklerini ve her zaman yanlarında olduklarını belirtti.