Dikili Kaymakamlığı 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında hain terör örgütü FETÖ’nün darbe girişiminin 2. Yıldönümünde yüzlerce vatandaşımız ellerinde Türk bayraklarıyla Atatürk Meydanı'na akın etti. Dikili Kaymakamı Sayın Alper Faruk GÜNGÖR ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliklere Siyasi Parti İlçe Başkanları, STK Başkanları ve Kurum Amirleri katıldı.
        
        Düzenlenen programda Atatürk Meydanında toplanan Dikilililere seslenen Kaymakam Sayın Alper Faruk GÜNGÖR, “15 Temmuz yiğitler diyarı, efeler diyarı İzmir’in, Dikilililerin hainlere karşı duruş günüdür. 15 Temmuz akşamı Türkiye Cumhuriyeti Devleti Türk Siyasi Tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir büyüklükte hain bir saldırıya maruz kalmıştır. Düşmanın harp sahasında bile yapmadığı yapamadığı alçaklığı bu asker görünümlü üç beş hain aziz milletimize reva görmüştür. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Milleti 7 bin yıllık geçmişi olan kadim bir devlet ve millettir. Devlet hafızası güçlüdür. Bu hafıza kendisini devlet refleksi olarak göstermiştir. Kurşuna yürüyen bu memleketin aziz evlatları, genlerindeki binlerce yıllık ruhla hareket etmişlerdir" dedi.
       
         15 Temmuz gecesi tüm farklılıklarını geride bırakarak Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan ve Tek Devlet İlkeleri hareket edildiğini belirten Kaymakam Sayın Alper Faruk GÜNGÖR, tankın, topun, uçağın, helikopterin, tüfeğin karşısına imanıyla, inancıyla, yüreğiyle dikilen Aziz Milletimiz tarihimizin gurur dolu destansı sayfalarına bir yenisinin daha eklendiğini söyledi.
 
                “Aklını, Ruhunu, Vicdanını İpotek Altına Almış Hainlere Fırsat Vermesin”
 
        Bu topraklar için art niyet besleyenlere karşı Çanakkale'de, Dumlupınar'da verdiği cevabın aynısını 15 Temmuz'da yinelendiğini aktaran Kaymakam Sayın Alper Faruk GÜNGÖR, “O şanlı direniş; ülkemizin her alanında güçlü olduğunu, ilelebet payidar kalacağını dost düşman herkese bir kez daha göstermiştir. Bundan sonraki dönemde daha güçlü, daha büyük, daha müreffeh bir Türkiye'nin inşası için çıkılan kutlu yolu açık eylesin. Bu ülkenin ekmeğini yiyip, bu milletin imkânlarını kullanan ve gizliden gizliye ülkesine ihanet eden, aklını, ruhunu, vicdanını ipotek altına almış hainlere fırsat vermesin” diye konuştu.
        Yüzlerce Dikililinin Atatürk Meydanına akın ettiği anma gecesindeki etkinlikler, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından din görevlilerimizden oluşan koroyla devam etti. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden milyonlara hitabı Dikilililer ile birlikte dinlendi.
 
        Devam eden program çerçevesinde Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından meydanı dolduran yüzler şehitlerimiz için okunan dualar okundu. Protokol konuşmaları, şiir dinletisi ile devam etti.
 
        Saatler 00.13’ü gösterdiğinde tüm Türkiye’de olduğu gibi, Dikili’nin minarelerinden sala sesleri yükseldi. Gece boyunca devam eden coşkulu kalabalığa marşlar, şarkılar ve video gösterimleri eşlik etti. 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri Demokrasi nöbetinin 2. Yıl dönümünde de gece boyunca devam etti.